Sonic, a sündisznó szórakoztató, színes és pörgős kalandokra indul a végre magyarul is kapható IDW képregényadaptációjában, ami remekül megragadja a süni lényegét.
Sonic, the Hedgehog, magyarul Sonic, a sündisznó létrejötte a Sega válasza volt a Nintendo Mariojára: ők is akartak egy kabalafigurát, aki hardveres erőfeszítéseik arca is lehet. A siker vitathatatlan volt, és bár a Sega kiszállt azóta a konzolpiacból, a „kék maszat” ma talán népszerűbb, mint valaha. Yuji Naka, Naoto Ohshima és Hirokazu Yasuhara triójának karaktere már dizájnjában is felkeltette a figyelmet vagány, laza külsejével, pörgős, sebességalapú platformer játékmenete pedig alternatívaként szolgált Mario precízebb élménye mellett. A videojátékok sosem érték el a vízvezetékszerelő kalandjainak minőségét, ráadásul a kék süni állandó identitásválságban szenved: a készítők próbálták átültetni 2D-ből 3D-be, majd igyekeztek lekövetni a korok igényeit új, ritkán életképes játékmechanikai változtatásokkal. Mint figura és brand azonban népszerű, amit mi sem szemléltet jobban, mint a Sonic, a sündisznó filmek gigantikus sikere (2020 óta már a harmadik jelenik majd meg decemberben). Az ilyen jellegű multimédiás erőfeszítéseknek a gyümölcsei voltak a képregények, amik közül a legfigyelemreméltóbb a több mint 20 éven át dübörgő – ezzel Guinness rekorderré váló – Archie Comics féle értelmezés volt. 2017-es fináléját követően az IDW vette át az adaptálást, ez pedig a mai napig erősen megy. Ennek első négy száma és nyitó sztoriíve, a Fallout! jelent most meg magyar nyelven Sonic the Hedgehog: Zuhanás! címmel, lehetőséget biztosítva a veterán rajongóknak és az ifjú titánoknak egyaránt, hogy belekóstoljanak Sonic képregényes kalandjaiba.
A történet ugyan a videojátékok kontinuitásában játszódik – a Sonic Forces után veszi fel a fonalat –, azok ismerete nélkül is könnyedén bele lehet rázódni. Sonic és társai – akik egy antropomorf állatok lakta világban élnek – legyőzték a gonosz Tojásfejet (eredetileg Dr. Eggman), aki ördögi robothadseregével próbálta uralma alá vonni a vidéket. Ezek a masinák, a „gaznyikok” (badnik) azóta szabadon lófrálnak, itt-ott bajt keverve. Mostanában azonban szervezett támadásokat mérnek különböző városokra, így feltehetőleg egy új gazfickó mozgathatja a szálakat. Az első négy szám felvezeti a főbb karaktereket, és megmutatja, Sonic miként jár egyik helyről a másikra,
kiiktatva az ellenségeket és megmentve a népeket.
A Sonic képregény pazarul fest. Tracy Yardley, Jennifer Hernandez és Evan Stanley rajzolók, valamint Matt Herms és Heather Breckel – plusz Adam Bryce Thomas, aki írt és színezett is – élénk színekkel és dinamikus, de átlátható rajzokkal vezetik át statikus formába ezt a nagyon kinetikus világot – és ez meglepően jól működik. Szinte megelevenednek előttünk a képkockák, és látjuk, ahogy Sonic ellenfélről ellenfélre szökken, energiával teli golyóként hasítva át a robotokon. A vizuális technikáknak köszönhetően lekövethetőek az események és mozdulatsorok, és – szinte mindig – átlátható, hogy miként és hogyan győzedelmeskednek hőseink. Ráadásul, bár ez a széria nem mély narratívájáról vagy komplex karaktereiről ismert, tele van ikonikus figurákkal, a füzetek pedig
megtalálják a kellő balanszot a sztorizás és az akció között.
Felbukkannak Sonic legközelebbi társai: Tails, a kétfarkú, repülő róka; Knuckles, a bunyós hangyászsün és a pöröllyel hadonászó Amy Rose, aki szintén sündisznó. Megjelenik Blaze, a tűzmágiával küzdő macska; bemutatkozik két galád borz, Rough és Tumble; valamint debütál közönségkedvenccé avanzsálódott Tangle, a lemur, aki hatalmas, bolyhos farkát képes multifunkcionális eszközként használni. Mindegyik szám hoz egy vagy több vendéget, és rájuk összpontosít, így lehetőségünk van megismerni őket és technikáikat: utóbbiakat remekül és kreatívan szemléltetik a rajzok, egyedi vizuális identitást teremtve nekik. Ráadásul nincsenek beleerőltetve, hanem organikusan kapcsolódnak Sonic világjáró kalandjához. Az adaptáció sikeréről árulkodik, hogy Tangle azóta már meg is jelent a mobilos játékokban, és utalást is tettek rá egy konzolos epizódban, így remélhetőleg interaktív formában is felbukkan majd.
Emellett pár dialógus is helyet kapott, ami segít kibontani és megérteni a világot, valamint elmélyíteni valamennyire a karaktereket. Ez kifejezetten jó, mert Ian Flynn író nagyon jól ragadja meg a hősöket és rosszakat egyaránt, könnyed, de szórakoztató élményt kínálva. Az elmúlt pár év játékai nemigen minőségi írásukról voltak híresek, így meglepő volt olvasni egy ilyen laza, vagány megközelítést. Egyértelmű, hogy a fő célcsoport a gyerekek, de a nosztalgikus felnőttek, vagy a könnyed kalandok kedvelői is megtalálják majd örömüket Sonic pörgős, „majd mindent megoldok” mentalitásában és abban, ahogy újra és újra rájön, hogy mennyire jól jönnek a barátai. Határozott, hősies, de nagyképű is, de szerencsére ott vannak legfontoltabb társai ellenpontozni őt, mindeközben merítve a játékban lefektetett alapokból. Humora is kellemes, és szerencsére kerüli a film kissé monomán, bugyuta megközelítését. Plusz, a fordítás is kifejezetten jó lett, szuperül vegyítve a kortárs lazaságot a korhatáros megfogalmazással. A teljes képregény úgy összességében
csak úgy süvít, pont mint alanya, a „kék maszat”!
A Sonic the Hedgehog: Zuhanás! remek belépési pont Sonic világába és a könnyedebb képregények műfajába, akár rajongó valaki, akár csak ismerkedne bármelyikkel. Családi olvasgatásra is ideális, de egyhuzamban is le lehet gyűrni, ugyanis viszonylag kevés a duma, és sok az akció. Az alternatív borítók és grafikák pedig szintén remekek, és hozzáadnak Sonic dinamikus világához. Remélhetőleg hamar érkezik a többi szám is, és inkább tízes, és nem négyes etapokban, mert az eredeti nyomat már több mint 50 füzetnél jár. Ez egy príma, minőségi adaptáció, amiből árad a forrás iránti szeretet – és ugyanez igaz a magyar kiadásra. Egy szuper kezdet, ami inkább beizzítja a narratívát, így kissé félbehagyottnak tűnhet a végére, de legalább várhatjuk a következő kötetet. Egy biztos: a süni egyik legjobb értelmezése ez!
Már követed a Roboraptort, de mégis lemaradsz a legfrissebb kritikákról, hírekről? A Roboraptor hírlevél segít ebben! Hetente a postafiókodba küldi cikkeinket, hogy Te döntsd el, mit akarsz olvasni, ne a gépek.