Június 3. és 5. között tartotta meg a Magyar Képregényszövetség a Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivált. A többnapos rendezvény zárónapja a Dürer Kertben volt vasárnap, A rendezvényen több programmal, beszélgetéssel, worskhoppal, vásárral várták az érdeklődőket. A fesztivál legfontosabb eseménye pedig vitathatatlanul az Alfabéta-díj átadója volt.
A kép-regény kategória nyertese a
Kittenberger-sorozat harmadik része, A pokol kapujában.
Szerzői Somogyi György, Dobó István és Tebeli Szabolcs.
Ha nem ismertétek a korábban, a sorozatba érdemes belekezdeni. Anno el is mondtuk, miért:
Ez a képregény a válasz arra, hogy milyen lehetne a magyar történelmi film
Sváb József így méltatta a 3. Kittenberger kötetet:
A történet feszes tempóban zajlik, megfelelő arányban vegyítve a valós eseményeket a fikcióval. A steampunk elemekkel feldúsított alternatív, múlt század eleji világ sajátos élményt nyújt a kalandkedvelő olvasóknak. A fantáziadús cselekmény bonyolultsága ellenére a képregény nincs túlszövegezve, a vizuális információ az uralkodó.
A kép-novella kategória (a rövid hangvételű képregényeket díjazó kategória) nyertese a
Zoé és Pamacs kalandjai: Az aquincumi víziorgona szelleme
szerzői Hudra Móni és Oravecz Gergely. A rövid képregény az Óbudai Anzikszban jelent meg.
Sváb József a képregényt érdemes a figyelmünkre, hisz
A párbeszédek és a történetvezetés kifogástalan. Az író kellő arányban vegyítette a tudásanyagot a fikcióval és a természetfölöttivel. Oravecz Gergely kifinomult stílusa jól illik a történethez. A laza vonalvezetés, a visszafogott, mégis kellőképpen kidolgozott rajzi világ összhangban van a pasztell tónusú színezéssel és a szöveg beírás betűtípusával. A technikai kivitelezés professzionális.
A Magyar Képregény Szövetség díja a megelőző naptári évben, esetünkben 2021-ben megjelent képregényeket díjazza.
A Korcsmáros Pál-díjat Kertész Sándor kapta.
A legendás rajzoló örökségét ápoló díj idei nyertesének személye már hetek óta ismert. A magyar képregény történetéért sokat tett Kertészt így méltatta Szabó Zoltán Ádám, a kilencedik.hu szerkesztője:
Kertész Sándor legnagyobb érdemét abban látom, hogy a megsárgult, málló papírhegyekből kihámozta ezt a történetet, alakjait megismertette rajongók, olvasók, alkotók, kutatók generációival.
Gratulálunk a díjazottaknak!
Forrás: Magyar Képregényszövetség
Már követed a Roboraptort, de mégis lemaradsz a legfrissebb kritikákról, hírekről? A Roboraptor hírlevél segít ebben! Hetente a postafiókodba küldi cikkeinket, hogy Te döntsd el, mit akarsz olvasni, ne a gépek.