Immár 22. alkalommal kerül megrendezésre Budapesten az Anilogue Nemzetközi Filmfesztivál, ahol idén is a főszerep az animációs filmek legkiválóbbakjaié Cannes-tól egészen Japánig.
Áradás (Flow)
Premier: november 27. 19:00 (Uránia)
A világvégi árvíz elöl menekülő fekete macska történetével nyitja a filmfesztivál a nagyjátékfilmes programot. A lett rendező, Gints Zilbalodis (Away) animációs filmje, a Flow (magyarul az Áradás) már most lelkes rajongótábort tudhat magáénak: mind az A-kategóriás animációs filmfesztiválon, az Annecy-n, mind a májusban tartott Cannes-i Filmfesztiválon szerette a kritika és a közönség.
A Dream Well Studio filmjében egy fekete macska egyedül próbál elmenekülni a világot sújtó özönvíztől. Szerencsére nem sodorja el az ár, hanem feljut egy állatokkal teli kis hajóra. Itt, némileg magányos természetének ellentmondva, együtt kell dolgoznia a többiekkel – kutyával, kapibarával, különböző madarakkal -, hogy túléljék a posztapokaliptikus állapotokat. Az Áradás-beli állatok nem beszélnek, a velük megtörtént eseményeket, drámákat és humoros pillanatokat dialógusmentes jeleneteken keresztül beszéli el Zilbalodis. Hangulatában a Stray c. cicás-cybepunk videójátékot idézheti fel, így ha azt is élveztük, akkor ez a mi filmünk.
Egy csiga emlékiratai (Memoir of a Snail)
Premier: november 30. 19:00 (Uránia)
Adam Elliot (Mary és Max, az Oscar-díjas Harvie Krumpet) második animációs egészestés filmje is az Anilogue-n mutatkozik be, szintén hatalmas sikerrel. A történet szerint Grace Puddle egy magának való karakter és nagyon szeret csigahéjakat gyűjteni és romantikus könyveket olvasni. Élete azonban teljesen felborul, amikor elválasztják ikertestvérétől. Minden nehézség ellenére Grace azért kitart, és egy Pinky nevű idős, excentrikus nővel való barátsága révén inspirációra lel. A sötét és stop motion animációs filmek kedvelőinek ajánljuk.
Anzu, a szellemmacska (Ghost Cat Anzu)
Premier: november 28. 19:00 (Uránia)
A francia-japán koprodukcióban készült Ghost Cat Anzu egy egyszerre mókás és szívszorítót történetet vetít előre. A tizenegy éves Karin édesanyját gyászolja, és megváltozott világában édesapja nem tud sok támaszt nyújtani. Egy sürgős teendő miatt nagyapjánál hagyja Karint egy vidéki, elhagyatott templomban. Itt azonban furcsa lényekkel találkozik, akik közül különösen furcsa, kiszámíthatatlan, de azért kellően mókás egyed egy macskaszellem, aki gondját viseli Karinnak.
Mások színei (The Colours Within)
Premier: november 29., 20:00 (Uránia)
Naoko Yamada (rendező) és Reiko Yoshida (író) animéje a szívhez szóló felnövéstörténetek sorát erősíti, ami mondhatni, kötelező egy Anilogue-ra. A főszereplő, Totsuko egy majdnem átlagos középiskolás lány, de csak majdnem, ugyanis képes látni az emberek színét. Különösen egy iskolatársa, Kimi színét találja nagyon szépen, ezért igyekszik összebarátkozni vele, aminek az érdekében még azt is bevállalja, hogy azt mondja, tud zongorázni. A lány kapva kap az alkalmon és ráveszi Totsukót, hogy csatlakozzon az újonnan alapuló zenekarához, aminek már van egy tagja, egy Rui nevű fiú és az ő thereminje. A zenekari próbákkal kezd egyre komolyabbá válni a dolog, de Totsukót biztos okkal vezették a színek ehhez a két emberhez.
A szultána álma (Sultana’s Dream)
Premier: november 28., 18:15 (Uránia, Csortos terem)
A spanyol Isabel Herguera a kezdeti sci-fi irodalom egy itthon nem feltétlen ismert könyve, A szultána álma köré szőtte filmjét, hogy a nők helyzetéről beszéljen. Az indiai Begum Rokeya (vagy Rokeya Sakhawat Hossain), muszlim feminista gondolkodó 1905-ben megjelent könyve egy feminista utópiát mutat be, Ladylandet, ahol a nők békében élhetnek, a házimunkát pedig a férfiak végzik. A filmbeli alkotó, Ínez Indiában él és olvassa a könyvet, aminek hatására elhatározza, hogy megkeresi azt a helyet, ahol a nők békében tudnak élni. Azonban rá kell döbbennie, hogy erre nem biztos, hogy India a legalkalmasabb hely.
Mindeközben a földön / Keresem a testem
Premier: november 27., 21:00 (Uránia) / november 28., 20:00 (Uránia)
Jérémy Clapin francia rendező rögtön két filmmel is képviselteti magát az Anilogue-n. Első alkalommal egy sci-fi filmmel, a Mindeközben a földönnel, amiben két testvér, Elsa és Franck addigi kapcsolata borul fel: Franck űrmissziója szerencsétlenül alakult. 3 év telt el a rejtélyes eltűnése óta, és a 23 éves Elsa nehezen tud továbblépni az életében. Egy nap egy azonosítatlan életforma veszi fel vele a kapcsolatot, és felajánlja, hogy visszahozza a bátyját a Földre. A Mindeközben a földönt november 27-én, 21:00-tól nézhetitek meg az Urániában.
A másik Clapin-film pedig a Keresem a testem (I Lost My Body), amelyet itthon most először lehet mozivásznon látni. A Párizsban játszódó történet hőse Naoufel, aki beleszeret Gabrielle-be. A város egy másik részén egy levágott kéz megszökik a laboratóriumból, hogy felkutassa a testét. A városon átvágó veszélyes expedíció során visszaemlékszik a Naoufellel közös életére egészen a balesetig. Egy eseménydús utazás után a legváratlanabb és legköltőibb módon kapcsolódnak újra össze. November 28., 20:00-tól vetítik az Urániában.
A nagyjátékfilmek mellett olyan animációs premiereket is pótolhattok, mint a Kék pelikán vagy a Rókus és Rézi megmenti az erdőt, továbbá olyan filmklasszikusokat is láthattok moziban, mint Az Idő Urai vagy A vándorló palota. Ezenfelül két alkotóval is lesz lehetőség találkozni a fesztiválon: itt lesz Jérémy Clapin, aki két filmje mellett rövidfilmes repertoárját is bemutatja, továbbá az Egyesült Államokból érkezik Bill Kinder, a L’ecsó, a Wall-E, a Némó nyomában és sok más Pixar-film készítésében kulcsszerepet játszó filmvágó – mesterkurzusán többek között erről fog mesélni.
Az Anilogue Filmfesztivált november 27. és december 1. között rendezik meg Budapesten az Uránia Filmszínházban és a Francia Intézetben!
Részletek az Uránia oldalán!
Már követed a Roboraptort, de mégis lemaradsz a legfrissebb kritikákról, hírekről? A Roboraptor hírlevél segít ebben! Hetente a postafiókodba küldi cikkeinket, hogy Te döntsd el, mit akarsz olvasni, ne a gépek.