Itt a nyár, és ha már kint elviselhetetlen hőség, akkor ideális program a nappalink hűvös biztonságában újra megnézni a Cornetto-trilógiát – természetesen az ikonikus jégkrémmel felszerelkezve. A trilógia első része idén húsz, rendezője pedig ötven éves. Az évfordulók alkalmából összeszedtünk néhány érdekességet a három filmről. Az utolsó rész, a Világvége jelenleg elérhető a Max kínálatában.
1. A rendező, Edgar Wright egyetemi évei alatt a másnaposságra mindig Cornettót evett. A rendező ezért poénból a filmek sztorijaiba is becsempészte kedvenc jégkrémét. A Cornetto a Haláli hullák hajnala egyik legelső jelenetében is feltűnik, Shaun egy epres jégkrémet visz másnapos barátjának. Ugyan eredetileg nem tervezték beleírni mindhárom filmbe a Cornettót, Wright és Simon Pegg – akik a forgatókönyvet írták – úgy döntöttek, hogy becsempészik a másik két filmbe is, hátha kapnak ingyen jégkrémet. Sajna ez nem jött be, de az ikonikus étel így is fontos szerephez jutott: nemcsak a filmekben szerepel, de a trilógia a nevét is róla kapta. Megfigyelhető az is, hogy a filmekben a Cornetto színeinek jelentése van: az elsőben epres (piros), ami a zombifilm vérességét jelképezi, a Vaskabátok rendőrös témája miatt Angel őrmester kék Cornettot fogyaszt, a Világvégében pedig a zöld szín a sci-fi témát és a földönkívülieket szimbolizálja.
2. A Haláli hullák hajnalának egyik első jelenetét – amikor Shaun a zombi apokalipszist észre sem véve megy a boltba -, egy nagy hosszú jelenetben forgatták. Eredetileg ki akarták vágni, de Wright ragaszkodott hozzá, ezért telepakolta a jelenetet a filmen dolgozó munkatársaival (akik főleg zombikat játszottak) és kulturális utalásokkal, hogy minél izgalmasabb és részletgazdag legyen. Például a kisbolt melletti hely neve Bub’s Pizza, ami a Holtak napja című zombifilmre utal.
3. Szintén az előbbi Haláli hullák hajnala jelenetben látható egy baki is, amikor Shaun kiveszi a hűtőből a kólát, majd megcsúszik egy vértócsában. Ha figyelmesen megnézzük a jelenetet, nincs is a padlón vértócsa. Simon Pegg improvizálta a jelenetet, és a rendezőnek annyira tetszett, hogy benne hagyta a jelenetben.
4. A Haláli hullák hajnala kocsmás verekedős jelenetében a zombikat játszó statiszták többsége Wright korábbi filmjeinek rajongói voltak, akiknek a készítők fejenként 1 fontot fizettek.
5. A Vaskabátokat Wright szülővárosában, Wellsben (Somerset) forgatták. A rendező eleinte aggódott, mit fognak szólni a helyiek, de végül jó hangulatban zajlott a forgatás. Wright gyerekkora több helyszínét is becsempészte a filmbe; például amikor Angel a bolti tolvajt üldözi és befordul a sikátorba, az az a hely, ahol Wright iskola után mindig hazasétált.
6. A Vaskabátok forgatása alatt sokan valódi rendőrnek nézték Simon Pegget és Nick Frostot, és többször is kértek tőlük útbaigazítást. A két színész pedig boldogan segített a járókelőknek.
7. Nick Frostot arra kérték a Vaskabátok készítői, hogy nézzen meg 50 akciófilmet felkészülésképp, mivel a filmben egy akciófilmgeek rendőrt játszik. Csak egyet nézett meg: a Bad Boys 2-t.
8. A Vaskabátokban két Oscar-díjas művész is feltűnik: az egyikük a film elején Nicholas barátnőjét alakító Cate Blanchett (akinek csak a szemét látjuk), és Peter Jackson, aki a főhőst megtámadó télapót alakítja.
9. Jim Broadbentnek annyira tetszett a Haláli hullák hajnala és Wright korábbi munkássága, hogy megkérte a rendezőt, adjon neki szerepet a következő filmjében. Így kapta meg a kisvárosi rendőrfőnök szerepét a Vaskabátokban.
10. A Világvége forgatókönyvének megírásakor Wright és Pegg szabad kezet kaptak a stúdiótól. Pegg elmondása szerint neki ez a film a kedvence a trilógiából, mert ez a legkevésbé közönségbarát.
11. A Világvégében mindenhol ott van a sci-fi téma: amikor belép a kis csapat a Beehive kocsmába, Guy Sheperd (Pierce Brosnan) épp Huxley Szép új világ c. disztópiáját olvassa.
12. A King’s head kocsmában van egy festmény, amit, ha jól megnézünk, Simon Pegget ábrázolja királyként.
13. A Világvége apokalipszis jelenetének forgatása alatt sok környéken lakó hívta a tűzoltókat, mert azt hitték, kigyulladt a forgatás helyszínéül szolgáló kocsma.
14. Edgar Wright mindhárom filmben feltűnik egy-egy cameo erejéig. A Haláli hullák hajnalában zombit játszik, a Vaskabátokban Dave-t és egy bolti eladót, a Világvégében pedig egy építkezésen egy munkás hangját kölcsönzi.
15. Mindhárom filmben vannak visszatérő elemek és poénok. Nick Frost és Simon Pegg karakterei mindig legjobb barátok, akik közül az egyikük mindig fejlődik a sztori végére, míg a másik örök gyerek marad. Cornettót esznek másnaposság ellen, minden filmben a legalább egy nagyobb verekedés egy kocsmában történik, és a karakterek több-kevesebb sikerrel mindig kerítéseken keresztül ugrálva próbálják lerövidíteni az utat.
+1 A Vaskabátok forgatása előtt Edgar Wright és Simon Pegg meglátogatta a brixtoni rendőrőrsöt. Szerettek volna a rendőrökkel beszélgetni, anekdotákat gyűjteni, sőt, felajánlották a csapatnak, hogy meghívják őket kocsmázni. Senki sem állt velük szóba. Kiderült, hogy az összekötő tiszt tévesen azt mondta a kollegáinak, hogy Pegg és Wright újságírók.
Már követed a Roboraptort, de mégis lemaradsz a legfrissebb kritikákról, hírekről? A Roboraptor hírlevél segít ebben! Hetente a postafiókodba küldi cikkeinket, hogy Te döntsd el, mit akarsz olvasni, ne a gépek.